ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Սերգեյ Ատոմյանի, Կորյուն Մկրտչյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Քրիստինե Պողոսյանի հեղինակած  ««ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասինե օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Նիկոլայ Բաղդասարյանը նշեց, որ առաջարկվում է պետական ծառայության պաշտոնի անձնագրում բարձրագույն, գլխավոր եւ առաջատար պաշտոնների համար սահմանել մասնագիտական աշխատանքային փորձի առավել մեղմ սահմանափակումներ:
Ըստ այդմ՝ նախաձեռնությամբ նախատեսվում է պահանջվող առնվազն հինգ տարվա պետական ծառայության ստաժը փոխարինել երեք տարով, իսկ վերջին տասը տարվա ընթացքում առնվազն հինգ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժը փոխարինել կրկին երեքով:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշեց, որ պատգամավորների նախաձեռնությունը կարող է դիտարկվել որպես ժամանակավոր լուծում՝ մինչ հանրային եւ քաղաքացիական ծառայությունների ոլորտում կատարվող բարեփոխումների ամբողջական իրականացումը: Նա առաջարկեց դրական եզրակացություն տալ օրենքի նախագծին:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրեց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Վաչե Քալաշյանը: Նշվեց, որ իրենց գրասենյակը եւս կողմ է փոփոխություններին:

At April 7 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the draft law on Amending the Law on State Service in the RA NA Staff was debated in the first reading authored by the NA Deputies Nikolay Baghdasaryan, Viktor Yengibaryan, Sergey Atomyan, Koryun Mkrtchyan, Sergey Movsisyan and Kristine Poghosyan.
The key rapporteur Nikolay Baghdasaryan noted that it is proposed to define milder restrictions on professional work experience for the highest, main and leading positions in the passport of office of state service.
According to it, it is provided to replace at least required five years of the state service experience with three years by the initiative and at least five years of professional work experience replace with three years during last 10 years too.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the Committee Anna Karapetyan stated that the deputies’ initiative can be viewed as a temporary solution until the complete implementation of the reforms in the fields of public and civil service.
The Acting Head of the Civil Service Bureau of the RA Prime Minister Staff Vache Kalashyan presented the endorsement of the Government. It has been noted that their bureau also is in favor of changes.