ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Սերգեյ Ատոմյանի, Կորյուն Մկրտչյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Քրիստինե Պողոսյանի հեղինակած  ««ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասինե օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Նիկոլայ Բաղդասարյանը նշեց, որ առաջարկվում է պետական ծառայության պաշտոնի անձնագրում բարձրագույն, գլխավոր եւ առաջատար պաշտոնների համար սահմանել մասնագիտական աշխատանքային փորձի առավել մեղմ սահմանափակումներ:
Ըստ այդմ՝ նախաձեռնությամբ նախատեսվում է պահանջվող առնվազն հինգ տարվա պետական ծառայության ստաժը փոխարինել երեք տարով, իսկ վերջին տասը տարվա ընթացքում առնվազն հինգ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժը փոխարինել կրկին երեքով:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշեց, որ պատգամավորների նախաձեռնությունը կարող է դիտարկվել որպես ժամանակավոր լուծում՝ մինչ հանրային եւ քաղաքացիական ծառայությունների ոլորտում կատարվող բարեփոխումների ամբողջական իրականացումը: Նա առաջարկեց դրական եզրակացություն տալ օրենքի նախագծին:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրեց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Վաչե Քալաշյանը: Նշվեց, որ իրենց գրասենյակը եւս կողմ է փոփոխություններին:

7 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам в первом чтении обсуждался проект о внесении изменений в закон «О государственной службе в Аппарате НС РА», предложенный депутатами НС Н.Багдасаряном, В.Енгибаряном, С.Атомяном, К.Мкртчяном, С.Мовсисяном, К.Погосян.
Основной докладчик Н.Багдасарян отметил, что в паспорте должности государственной службы предлагается установить более мягкие ограничения на стаж работы на высших, главных и ведущих должностях.
Соответственно, инициатива предусматривает замену необходимых минимум пяти лет государственной службы тремя годами, а замену минимум пяти лет профессиональной службы в течение последних десяти лет – опять же тремя   годами.
Содокладчик заместитель председателя комиссии А.Карапетян отметила, что инициативу депутатов можно рассматривать как временное решение до полного проведения реформ в сфере общественных и гражданских служб. Она предложила дать положительное заключение законопроекту.
Положительную позицию правительства представил и.о.руководителя департамента государственной службы Аппарата Премьер-министра РА В.Калашян.